Четвер, 22 березня, 2018

23 березня - 26 квітня 2018 р. - Виставка "На вершині світової слави" у Вінниці

У п’ятницю, 23 березня  у приміщенні Вінницького обласного краєзначого музею відбудеться відкриття виставки з матеріалів Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові "На вершині світової слави".

У програмі урочистого відкриття виставки - Концерт студентів Вінницьких навчальних закладів.

Початок о 15.00

Творчість Соломії Крушельницької (1872-1952) мала великий вплив на розвиток світового оперного мистецтва. Славетній українській співачці й сьогодні відводиться вагоме місце в історії світової музичної культури. Від початку кар’єри цієї талановитої артистки авторитетні музичні критики постійно акцентували на своєрідності мистецького обличчя та винятковій обдарованості Соломії Крушельницької. “Вона володіла тією таємничою субстанцією, – писав італійський музикознавець Рінальдо Кортопассі, – яка розливаючись рікою, зачаровує публіку і несе в собі присмак безсмертної слави”.
Основною складовою незвичайного успіху артистки, “своєрідного феномену Соломії Крушельницької”, як зазначали музикознавці, крім природних голосових даних, став багатогранний драматичний талант, завдяки якому вона створила незабутні музично-драматичні образи на оперних сценах багатьох країн. У якій ролі не виступала б Крушельницька – а в репертуарі співачки було близько 60 оперних партій, – вона ніколи не повторювала себе. Поринаючи у чарівний світ співу та гри, була кожного разу іншою до найдрібніших деталей. Описати кожен тріумф української артистки на оперній сцені неможливо. Чо-Чо-сан, Аїда, Галька, Саломе, Електра, Лорелея, Ельза, Брунгільда – ці створені С. Крушельницькою образи стали символом її артистичної майстерності.
Найбільша збірка документальних пам’яток, що розповідає про українську примадонну, зберігається у Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької у Львові. Основою фондової колекції музею, яка налічує понад 22 тисячі музейних предметів, є особистий архів Соломії Крушельницької, в якому представлені меморіальні речі співачки, фотографії, афіші та програми її виступів, музична критика, епістолярій, грамофонні платівки поч. ХХ ст. із записами музичних творів у виконанні артистки, художні твори.
На виставці демонструються оригінальні матеріали з фондів Музею Соломії Крушельницької, які розкривають найважливіші етапи біографії української співачки, її виступи на найвідоміших оперних та концертних сценах світу. Це – фотографії С. Крушельницької в різних ролях та в приватному житті, програми, клавіри опер та нотні видання з бібліотеки артистки, її особисті речі, документи, рукописи, а також живописні твори відомих львівських художників Любомира Медвідя та Ореста Скопа, автора експозиції музею Соломії Крушельницької у Львові. Доповнюють експозицію реконструкції сценічних костюмів Соломії Крушельницької – Чо-Чо-сан з опери Дж. Пуччіні “Мадам Баттерфляй” (автор Юлія Пігель) та Ельзи з опери Р.Ваґнера “Лоенґрін” (автор Олена Томин). Всі ці матеріали дають відвідувачам виставки можливість краще пізнати велич і надзвичайний талант однієї з найбільших оперних співачок кінця ХІХ – початку ХХ ст.

Данута Білавич, зав. наукового відділу Музею