Середа, 16 серпня, 2017

20 серпня - 17 вересня 2017 р. - виставка "Життя в творчості". Відкриття 20 серпня, неділя, о 15.00.

ЖИТТЯ В ТВОРЧОСТІ
Виставка вишивки Марії-Ірини Юркевич.

У людині завжди і повсякчас є те, що можна назвати Духом Божим. Який тримає і несе – крізь життя, обставини і долю. Для Марії Юркевич проявленням цього Духу була вишивка. Яка тримала і давала сенс і силу – Жити. Справжньо і на повну силу, як би не складалося життя. І особисте, і родинне. І – буття у Часі, дуже непростому часі минулого століття, у якому збереження спадщини, традиції було, без перебільшення, місією.
Марія-Ірина Юркевич народилася у Турці, 8 вересня 1909 року, у родині судді Івана Юркевича і Стефанії Єзерської. Батько, Іван Юркевич – син пароха Атаназія Юркевича та Іванни Лопачинської (двоюрідної сестри Соломії Крушельницької). Мама, Стефанія Юркевич (Єзерська) – донька отця Ізидора Єзерського, письменника, перекладача (переклав з італійської мови на польську історичний твір «Загибель Помпеї), гімназійного катехита і викладача релігії в Золочівській гімназії.
Коли Марії виповнилося два роки, родина переїхала до Миколаєва Львівської області, де Іван Юркевич працював суддею до кінця свого життя. У 1914 році його арештували за москвофільство. Після повернення із заслання народився наймолодший син Роман, який був замордований в Замарстинівській тюрмі в червні 1941 року.
У с. Рафайлова біля Надвірної жив її стрийко, який довгі роки працював лісничим. Був заможною людиною, своїх дітей не мав, тож допомагав сестрам Марії і Славі та їхньому братові Романові здобути освіту. Марія закінчила гімназію Сестер Василіянок у Львові, пізніше – фізико-математичний факультет львівського університету ім. Яна Казімєжа (тепер – національний університет ім. І. Франка). Часто на канікулах відпочивала у мальовничій Рафайловій в Горганах. Спілкувалася з гуцулками, пізнавала традицію вишивки. Тут почала вишивати і збирати орнаменти для своїх майбутніх робіт. Знайомство з гуцульською вишивкою продовжилося пізніше у Ворохті, куди сестри Марія та Слава (Іванна-Мирослава) їздили на літній відпочинок.
Працювала учителькою у Перемишлі, Язловці, у Станиславові (у гімназії Сестер Василіянок). Пізніше жила і працювала у Львові – на кафедрах фізики у Медінституті та Політехнічному. Увесь вільний час безкоштовно готувала абітурієнтів до вступу у вузи, а студентів – до лекцій. Померла 4 листопада 1986 року. Похована на Голосківському цвинтарі біля Львова. Поруч похована її сестра Іванна-Мирослава, яка померла через тринадцять років, у 1999-му. Все життя сестри прожили разом. І все життя – вишивали. І вважали, що це і є їхнє багатство, їхній Божий дар
Марія-Ірина Юркевич вишивала впродовж всього життя. І, напевно, й своє життя вишивала також – як долю, як призначення. Був такий дар, було бажання, тож йшло все це від душі і серця.

Відтворюючи в ужиткових речах стародавні взори, Марія часто радилася з народною художницею Оленою Кульчицькою, яка була великим знавцем і поціновувачем української вишивки, збирачем народної ноші. Часто спілкувалась з методистом Будинку народної творчості Іриною Гургулою.
Використовуючи орнаменти різних районів Гуцульщини та застосовуючи різні техніки української вишивки (низину, «кручені шви», замкову низинку, плетінку, виколювання, стебнівку, петлевий шов, кіску, бавничковий шов, полтавське вирізування, різні мережки тощо) створювала свої композиції, візерунок, підбирала кольори. Маючи надзвичайно гострий зір, вона вишивала на дуже дрібному полотні, на шовковій «чесучі». Брала участь у роботі секції вишивки Львівського обласного будинку народної творчості, була учасницею виставок народної творчості. Нагороджена дипломом І ступеня на обласній виставці 1959 року. Також її відзначено на VII виставці народної творчості 1955 року у Львові.
Оглядаючи її роботи, дістаєш велику естетичну насолоду та захоплення творчістю майстрині На виставці ЖИТТЯ В ТВОРЧОСТІ представлені роботи Марії-Ірини Юркевич з приватної колекції родини Дмитруків.

Тимчасово відвідувачів не приймає