П'ятниця, 09 червня, 2017

9 червня - 3 липня 2017 - Виставка "Мешканці Музикальної кам'яниці"

У п'ятницю, 9 червня о 16.00 відбудеться відкриття виставки

Мешканці Музикальної кам’яниці

У 1903 році Соломія Крушельницька стала власницею кам’яниці № 23 на тодішній вулиці Крашевського. З цього часу бере свій початок історія “Музикальної кам’яниці” – львівського Дому Соломії.
Переїзд родини Соломії Крушельницької з Тернопільщини до Львова був пов’язаний із трагічною подією. 31 грудня 1902 року помер батько Соломії о. Амвросій Крушельницький, парох села Біла. На його місце було призначено нового священика. Соломія вирішила допомогти своїй осиротілій родині, купивши у Львові власний будинок. Із спогадів Одарки Бандрівської: “Тітці Соломії прийшлося думати про забезпечення життя своєї матері Теодори Григорівни, трьох молодших сестер і брата Володимира. Їй прийшла ідея купити будинок у Львові, з якого чиншові доходи мали б покрити видатки на життєві потреби родини. Щоб цю ідею зреалізувати, треба було стягнути до Львова шваґра Карла Бандрівського, який був податковим інспектором у містечку Грибові. В цьому допомогла протекція шанувальників таланту Соломії – впливових людей з Варшави, які допомогли перенести батька з авансом радника до Львова, до Дирекції Скарбу”.
16 вересня 1907 р. померла мати Соломії Крушельницької Теодора. Сестри співачки Емілія і Марія вийшли заміж, а брат Володимир закінчив юридичні студії у Львівському університеті і був покликаний на військову службу. Наймолодшу сестру Анну Соломія взяла до Італії. Звільнилися кімнати в будинку, і їх почали заселяти “льокатори” – квартиранти.
Незабаром Охримовичі переїхали до більшого помешкання і Бандрівські переселилися на партер будинку. Упродовж 28 років обов’язки адміністратора сумлінно виконував Карло Бандрівський, дбаючи, щоб будинок приносив дохід родині. Зі спогадів Одарки Бандрівської довідуємося, що тут мешкали люди різних національностей, соціального статусу і професій. Хто ж ці льокатори? Ольга і Тарас Шухевичі, Володимир, Дарія, Юрій, Ігор, Уляна Старосольські, Станіслав Людкевич, графиня Порчеррі, професор Яцкевич, генерал Кольошварі, архітектор Штадляр.... Хотілося б більше знати про мешканців будинку Соломії Крушельницької. І тут на допомогу нам приходять спомини Уляни Любович, яка зберегла у своїй пам’яті постаті з “музикальної кам’яниці”. Їх авторка свого часу мешкала в цьому домі, а потім у далеких чужих краях, опанована нездоланною ностальгією писала есеї та спогади, пов’язані з містом свого дитинства.
На виставці представлені фотографії, документи, нотні видання з фондової збірки Музею С. Крушельницької, що розповідають про мешканців Соломіїного Дому. Суттєвим доповненням експозиції виставки є текстові матеріали, а саме спогади, що ближче знайомлять з яскравими особистостями льокаторів, допомагають відчути атмосферу Музикальної кам’яниці в період першої половини ХХ ст.
Особливими експонатами виставки є три сучасні графічні портрети-шаржі роботи Ігоря Данилихи, заступника директора Музею С. Крушельницької. Завдяки детальним описам Уляни Любович цих персонажів (адже їхніх фотографій немає) художник оживив їх, створивши дотепні шаржі на графиню Порчеррі, професора Яцкевича, двірничку пані Томашову.
Під час відкриття виставки ми спробуємо перенестися у перші десятиліття ХХ ст. і через спогади Уляни Любович та Одарки Бандрівської відчути реальне життя Музикальної кам’яниці, ближче познайомитися з її мешканцями і почути її мелодії: спів Соломії, Анни Крушельницьких, Одарки Бандрівської, фортепіано Тараса і Ольги Шухевичів, Дарії Шухевич-Старосольської та їхніх учнів, віолончель Юрка Старосольського, голос Станіслава Людкевича, що в нічній тиші компонує свої твори, а ще – скрип давніх дубових сходів, що зберігають безліч таємниць та історій...
                                                                                                                           Роксоляна Пасічник

Тимчасово відвідувачів не приймає